Využitie horského slnka

Horské slnko je prístroj, ktorý sa nepoužíva len na liečbu teplom a svetlom, no niektorí ľudia ho používajú aj na kozmetické účely. Používaním horského slnka je možné docieliť opálenú pokožku aj v priebehu zimných mesiacoch. Tu nesmieme zabúdať na to, že ožarovanie horským slnkom sa odporúča max. 2-3 krát do týždňa. Výhodou je, že za správneho používania podľa návodu, alebo odporúčania je toto opaľovanie celkom zdravé. Samy si môžete kontrolovať rozsah opálenia a tak sa vyhnúť nepríjemnému spáleniu kože. Opálenie horským slnkom je síce menej efektívne a krátkodobé, no ešte stále dosť používané. Používanie horského slnka v sebe skrýva aj ďalšie pozitíva. Jedným z nich je, že horské slnko, ktoré vyžaruje spomínané UV žiarenie má pozitívne účinky pre tvorbu dôležitého vitamínu D v koži človeka.

Taktiež má schopnosť dobre vplývať proti bolesti kĺbov, svalov a má aj efektívne účinky na vnútorne orgány. Samozrejme, všetko čo má pozitíva, má aj negatíva. Hneď prvým je to, že veľké množstvo UV žiarenia môže spôsobiť rôzne ochorenia. Je to napríklad zápal spojiviek, alebo očnej rohovky. Práve preto by ste nemali podceňovať ochranu očí pri nahrievaní sa pred horským slnkom. Používajte vhodné ochranné okuliare, ktoré sú často sú časťou balenia pri kúpe horského slnka. Bez týchto okuliarov radšej neriskujte a pred horské slnko radšej ani nechoďte. Pred nahrievaním by ste si mali zakryť odevom citlivé alebo podráždené miesta, aby nedošlo k ešte väčšiemu podráždeniu. To sa týka aj znamienok, pečeňových pigmentových škvŕn a bradavíc, ktorých spálenie horským slnkom nám môže narobiť veľa nepríjemnosti. Bradavice a znamienka sú na ochorenie na rakovinu náchylnejšie. Počiatočné ochorenia (zápal spojiviek,...) môžu neskôr po dlhodobejšom používaní horského slnka vyústiť do závažnejších a ťažšie liečiteľných, alebo dokonca nevyliečiteľných ochorení. Sú to napríklad zákal očnej šošovky, rozšírenie pórov na koži, poškodenie kožného väziva, rýchlejší a skorý vznik vrások, trvalé zničenie elastických vlákien.

Veľmi známa je aj rakovina kože, ku ktorej môže dôjsť ak k používaniu horského slnka budeme pristupovať veľmi nezodpovedne. Veľmi závažná je aj zmena DNA, ktorá tiež môže vzniknúť ako dôsledok nesprávneho nahrievania sa horským slnkom. Suma sumáru, všetkého veľa škodí. Častému vystavovaniu sa a nahrievaniu pred horským slnkom by sme mali predísť a radšej horské slnko využívať ako liečebnú metódu. Používanie horského slnka nie je nevyhnutnosťou, pretože každým rokom ozónová vrstva slabne a zo Slnka sa nám dostáva čoraz viac UV žiarenia. UV žiarením sme dostatočne vystavení aj bez toho, aby sme sa ožarovali ďalším spôsobom a to za pomoci biolámp, či horského slnka. Čiže je na svedomí, úsudku a rozhodnutí každého človeka, či si chce alebo nechce chrániť svoje zdravie.